Čo je to Vitamín D a, kde ho nájsť?

Vitamín D je jedným z kľúčových vitamínov na podporu imunity počas zimných mesiacov, okolo 90% nášho vitamínu D získavame zo slnečného žiarenia medzi aprílom a septembrom. Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý obsahuje dve hlavné zložky: vitamín D2 z rastlín (ergokalciferol) a vitamín D3 zo živočíšnych zdrojov a UV svetla (cholekalciferol). Vitamín D3 sa syntetizuje v pokožke pri vystavení slnečnému žiareniu a metabolizuje sa najskôr v pečeni na 25-hydroxyvitamín-D (kalcidiol) a následne v obličkách na 1,25- (OH) 2D (kalcitriol), aby sa vytvoril biologicky aktívny hormón.“

Deficit Vitamínu D a jeho prejavy:

Nedostatok vitamínu D postihuje takmer 50% populácie na celom svete: najmä detí, starších ľudí, diabetikov, tehotné ženy a  ľudí, ktorí trávia väčšinu času v interiéroch. Deficit spôsobuje množstvo závažných ochorení.

U detí sa nedostatok vitamínu D prejavuje ako krivica, choroba charakterizovaná zlyhaním správnej mineralizácie kostného tkaniva, ktorá vedie k mäkkým kostiam a deformáciám kostry. U dospelých a dospievajúcich môže nedostatok vitamínu D viesť k osteomalácii, pri ktorej je existujúca kosť neúplne alebo chybne mineralizovaná počas procesu remodelácie, čo vedie k oslabeniu kostí. To môže spôsobiť bolesť kostí a s vekom zvyšuje riziko osteoporózy.

Nedostatok vitamínu D môžu diagnostikovať lekári jednoduchým krvným testom.

Ako dosiahnuť optimálne koncentrácie vitamínu D?

Najlepším spôsobom, ako udržať normálnu hladinu Vitamínu D, je vystaviť pokožku slnečnému žiareniu 10 až 20 minút denne ( dlhšie v prípade starých ľudí) Zvýšiť hladinu vitamínu D môžete aj konzumáciou potravín bohatých na vitamín D, ako sú: (ryby, olej z tresčej pečene, vajcia, mliečne výrobky, pečeň a niektoré huby). Príjem potravy zvyčajne pokrýva iba 5 až 20% potreby vitamínu D3.
Živočíšne a vegánske zdroje potravy, preto nie sú dostatočné na to, aby uspokojili naše potreby vitamínu D. Práve preto, by sme ich mali na jeseň a v zime, keď nemáme dostatok slnečného žiarenia, v tele dopĺňať na dennej báze v podobe výživových doplnkov vitamínu D. Doplnky vitamínu D majú dve formy: D2 a D3. Vitamín D3 je aktívnejšou formou a verí sa, že sa premieňa oveľa rýchlejšie ako D2.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín EFSA prijal odporúčané hodnoty príjmu vitamínu D:

VekAI (mcg)/UI* na deň
6 – 11 mesiacov10 (400 UI)
1 – 70 rokov15 (600 UI)
71 – viac rokov20 (800 UI)
Tehotné ženy15 (600 UI)
Dojčiace ženy15 (600 UI)

*UI – medzinárodná jednotka pre meranie vitamínu D.           

Zdroje vitamínu D (H2)

Tieto hodnoty sa môžu, samozrejme, líšiť v špecifických prípadoch, kedy lekár odporučí iné dávkovanie.

Nadmerné užívanie vitamínu D vo forme doplnkov môže viesť k absorpcii nadmerného množstva vápnika, čo môže spôsobiť ukladanie vápnika v tepnách, a tak zvýšiť riziko kardiovaskulárnych problémov.Väčšina autorov považuje denný príjem až 100 µg (4 000 IU) vitamínu D3 pre dospelých po dobu šiestich mesiacov za bezpečný.

Vplyv Vitamínu D na naše zdravie:

Podporuje imunitný systém a môže pomôcť zabrániť predĺžením alebo nadmerným zápalovým reakciám. Zdá sa, že adekvátne hladiny pomáhajú chrániť pred niektorými infekciami a vírusmi reguláciou úlohy bielych krviniek, znižovaním schopnosti vírusov množiť sa a aktiváciou enzýmov, ktoré zabraňujú poškodeniu tkanív.

Prispieva k zdraviu kostí tým, že napomáha vstrebávaniu vápnika do kostí ako aj ďalších vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k zdraviu, vrátane horčíka, vitamínu K a fosforu.

Vitamín D prispieva k udržaniu správneho fungovania svalov.

Môže pomôcť pri podpore zdravej replikácie buniek a môže hrať úlohu pri ochrane pred vývojom autoimunitných stavov.

Vitamín D je nesmierne dôležitý pre celkové zdravie.  Preto Vám firma ESSENZ ponúka vysoko kvalitný Vitamín D3, a to v dvoch formách vo forme kapsúl ako aj vo forme kvapiek. V jednej kapsuli nájdete 4000 jednotiek vitamínu D3.